Szukaj
  • Rachela Nowak

Nie układa się nam i co dalej...


Nie układa nam się? Wszyscy się teraz rozwodzą...

Często powtarzasz to zdanie? Słyszysz je przy każdej rozmowie z koleżankami, w pracy z kumplem, na przystanku, w kawiarni, w poczekalni do lekarza. Nie dziwię się, że to słyszysz ja również na dodatek wszędzie. Czemu się nie dogadujemy z naszym partnerem, partnerką?


Kładziesz się do łóżka i jesteś zdenerwowana/ny na siebie, że znowu nie dałeś rady wytrzymać presji atmosfery jaka panowała między Wami, znowu nastąpiła „eksplozja”.

Nie bez powodu jest mnóstwo szkoleń, warsztatów, filmików, treści, narzędzi o budowaniu relacji. Jedziesz na jedno szkolenie, kolejne masz w pracy i nadal nic...Nic nie pomaga. Te same powtarzane błędy, bez względu na partnera. Okłamujesz się pierwszy, drugi, trzeci raz, że to nie Twoja wina,ale w którymś momencie przychodzi wątpliwość. A co jeśli faktycznie to Ty nie potrafisz zadbać o tą relację, odpowiednio sprostać potrzebom i oczekiwaniom, budować czegoś co postanowiliście razem stworzyć.

Nie jesteś sam/a?

Fakt, jest taki, mało osób potrafi się porozumieć, nie chcą dalej kontynuować na „dobre i na złe” Każdego roku liczba rozwodów wrasta. Powodów dlaczego się tak dzieje jest mnóstwo, ale ja postaram się znaleźć i przytoczyć z własnego doświadczenia kilka praktycznych wskazówek, by tak dalej nie było.

Poznaj tego z kim budujesz relację

Praca, praca, dom, dzieci, hobby, inne aktywności sprawiają, że nie znacie się, żyjecie obok siebie. Może kiedyś nawet wiedziałeś co lubiła, myślała Twoja partnerka, partner, ale teraz? Nie... Nie mamy na to czasu. Bez względu na jakim etapie związku jesteś, czy dopiero się poznajcie, jesteście po ślubie 5, 10, 25 lat, przechodzicie kryzys albo jest Wam razem sielankowo. Musisz wiedzieć, że by ograniczyć ilość trudnych chwil w relacji, musisz dołożyć starań by poznać swojego partnera, każdego dnia od nowa. Nauczyć się tego kim on jest. Poznać jego mocne strony, jego słabości, chwile kiedy czuje wiatr między żaglami i okoliczności, w których czuje się skrajnie bezradny/a. Jest to pomocne by ograniczyć rozczarowanie, które u niektórych przychodzi po miesiącu, a u nie których po roku, pięciu, dwudziestu. Pewne jest, że przyjdzie ten moment ale możesz spowodować, że znacznie w mniejszym stopniu i z mniejszą siłą destrukcyjną.


Czego potrzebuje, oczekuje.

Każdy z nas ma potrzeby i oczekiwania, często nie łatwo się o nich mówi, ale by budować zdrową i trwałą relację jest to bardzo istotne by znać nawzajem swoje potrzeby i oczekiwania dotyczące siebie nawzajem, Waszego związku. To Was zbliży.

Znalezienie wspólnych wartości.

Badania mówią, że osoby, które posiadają wspólne wartości i cele, rzadziej się rozstają, budują trwalsze związki. Dobrze jest abyście określili sobie co jest Waszymi wspólnymi wartościami, co charakteryzuje Wasz związek. Czym się wyróżniacie od innych? Co jest bazą Waszych wartości? Lojalność, szacunek, odpowiedzialność, pracowitość, chęć służenia sobie nawzajem, to tylko kilka z dłuugiej listy. Określając jakie macie wartości, będziecie wiedzieć czego możecie się spodziewać po sobie i od Waszego związku.

Konflikty.

Kartka i długopis. Jeśli widziałeś mnie kiedyś w restauracji z moim mężem, kartką i długopisem, to możesz byś pewien, że widziałeś nas podczas czynnością jaką opiszę zaraz. Wypracowywanie praktycznych rozwiązań podczas codziennych trudności. Wystarczy kartkę podzielić na trzy, rozpisać każdy z problemów z osobna, zaczynając od najmniejszych i wypracować zachowanie, słowa, które deklarujesz, że pojawią się z Twojej strony, partnera/ki, w chwili gdy nadejdzie ta niesprzyjająca dla Was okoliczność, no i moja ulubiona rubryka– nasze wspólne podejście do problemu.

Odpowiedzialność.

Odpowiedzialność rozumiana jako pewnego rodzaju obowiązek, przyjęcie na siebie czegoś, gdy Twój partner nie może, nie umie, nie chce. To jest bardzo trudne, bo zawsze możesz wytłumaczyć sobie to, że nie będziesz robiła nic za kogoś, nie będziesz wyręczał swojej kobiety, uraziła w końcu Twoją dumę – tak samo w przypadku kobiet. Odpowiedzialności nie poczujesz, musisz ją wypracować, nauczyć się jej, utrwalać tylko wtedy w tym obszarze osiągniesz sukces.


Codzienne życie.

Czy uśmiechacie się do siebie? Mówicie od czasu coś miłego? Przyłapujecie na czymś fajnym. Czy jest moment, że umiesz zrezygnować z siebie na rzecz tej drugiej osoby. A może jesteś w momencie, że tak na prawdę nic nie wiesz, po co Ci ta relacja, po co Ci druga osoba. Może Ci pomóc w tym bank wpłat i wypłat- znowu kartka papieru, spisujesz rzeczy, które wpłacasz do Waszej relacji i wypłacasz. To zadanie świetnie zobrazuje Ci Waszą aktualną sytuację. To wszystko nie jest łatwe, wymaga czasu, dużo determinacji, pomyśl lepiej podjąć działania by szybko osiągnąć metę w toczonych bataliach czy męczyć się do końca życia lub żyć w ciągłym poczuciu beznadziei i braku satysfakcji z relacji, które budujesz?

Łatwo jest kogoś kochać, bo... trudniej jest pomimo. Ale gdy kogoś kochasz pomimo, wiesz, że możecie przejść przez wszystko i do tego Cię zachęcam!

240 wyświetlenia

KONTAKT

mgr Rachela Nowak

tel. +48 517 265 047 

email poradniaintimea@gmail.com

 

ul. Staroprzygodzka 48 

Ostrów Wielkopolski

ul. Dobrzecka 16a

Kalisz

 

  • Black Facebook Icon
  • Black YouTube Icon