Szukaj
  • Rachela Nowak

Kiedy sama nie wiem czego chcę... Libido podczas menopauzy.
  Nie wiem tak naprawdę dla kogo bardziej jest ten tekst, czy dla kobiet, czy dla mężczyzn...Zakładam, że kobiety bardzo często wiedzą jakie zmiany zachodzą w ich organizmie i łączą to z etapem menopauzy. Natomiast mężczyźni widzą konsekwencję tego etapu jednak nie łączą tego z tym trudnym dla kobiety momentem. Do rzeczy zatem...


   Objawy menopauzy występują u 80 % kobiet, u 25 % są bardzo nasilone. Pamiętaj, że nie u każdej kobiety występują wszystkie objawy, które zostaną tu opisane, każdy organizm jest zupełnie inny,


Uderzenia gorąca – jeden z najbardziej klasycznych objawów, które towarzyszą kobietą już w okresie perimenopauzalnym. Kobietą wydaje się, że ich system termoregulacji padł. Drogi mężczyzno jeśli to czytasz ,poznaj z czym boryka się w związku z tym kobieta, która ma taką dolegliwość. Zmyty makijaż, ubrania klejące się do skóry, krople potu na czole, rumieńce na buzi, dreszcze. Zdaje się, że to byle co ale postaraj się pomyśleć, że nie które kobiety mają takie uczucie przez 4 minuty, czasami co godzinę. Częstotliwość nadaje innego obrazu tej dolegliwości.


Emocjonalność – nie możesz opanować gniewu, płaczu i krzyku? To całkiem normalne. Sytuacje, które dotychczas nie wzbudzały w Twoim życiu negatywnych emocji nagle są bombą, punktem eksplozji dla Ciebie.


Czas dla siebie – kobieta w tym okresie pragnie wycofać się do bezpiecznego miejsca, z dala od świata i codziennych obowiązków. Menopauza powinna być zdecydowanie czasem w którym zatroszczysz się wreszcie o siebie, jednak przy pędzie jaki mamy w życiu często to jest nie możliwe.


Gniew – tak on często wraz z frustracją i irytacją stale towarzyszą kobietą w tym okresie. Zdecydowanie ważne jest nazwanie tego i przyznanie się przed sobą do tych emocji. W redukcji tego stanu pomagają techniki takie jak : pozytywne wizualizacje, mindfulnness czy ćwiczenia związane z głębokim oddychaniem.


Mój brzuch nie chce zniknąć! - zrzucanie dodatkowych kg w tym czasie to rzecz, która jest bardzo trudna, Twój organizm po prostu skupia się teraz na znalezieniu równowagi w Twojej gospodarce hormonalnej, ale to nie oznacza, że znikł metabolizm, po prostu musisz mu troszkę pomóc → ruch i zdrowa dieta, to dwie rzeczy, które zawsze przynoszą dobry rezultat bez względu na wszystko.


Spadek LIBIDO! O tak! Każdy mężczyzna czekał właśnie na ten moment. „Kiedy ona o tym napisze? To powinno być na początku w środku i na końcu bo właśnie to najczęściej dostrzegam u swojej partnerki.” Spadek libido często spowodowany jest nieregularnymi obwitymi miesiączkami, suchością w pochwie i dolegliwością, która jest nie zwykle zawstydzająca jak nie trzymanie moczu. Oczywiście jest wiele metod by temu przeciwdziałać i leczyć, jednak nie każda kobieta choćby ze wstydu podejmuje te działania. Kobieta, czuje się fatalnie w takim momencie, traktuje to często i porównuje do rodzaju niepełnosprawności. Suchość też sprawia ból podczas penetracji, a która kobieta w świadomy sposób chce go sobie zadawać.


Co musisz wiedzieć o kobiecym libido w tym czasie?

Dostrzegam dwie różnice, jedne kobiety po okresie pomenopauzalnym czują się wyzwolone dzięki brakowi miesiączki inne odkrywają, że seks już nie musi dla nich istnieć. Bezsenne noce, przerywane uderzeniami gorąca pozbawia kobietę chęci na cokolwiek poza snem. Nie uważam, że kobieta w tym okresie powinna wszystko zrzucić na tą „wstrętną i podstępną” menopauzę, jednak powinna się zastanowić nad swoim stylem życia i sytuacją osobistą.


Co zatem zrobić by okres związany z menopauzą nie wpływał w dużym stopniu na naszą aktywność seksualną?

Bądź szczera ze sobą - zastanów się co zakłóca twoje życie seksualne? Czy chodzi o dyskomfort fizyczny czy psychiczny? Czy czujesz pożadanie?

Poznaj siebie – poznaj swoje ciało, narządy płciowe, dbaj o higienę i pielęgnację.

Ćwicz – najlepiej z partnerem, by Twoje powiązania nerwowe pomiędzy mózgiem a narządami płciowymi stały się bardziej skore do współpracy. Zastanów się czego pragniesz i bądź otwarta w komunikacji.

Drogi Mężczyzno, masz dużą rolę do odegrania w tym etapie w życiu kobiety, pamiętaj, że te wszystkie obszary, które zaniedbałeś przez lata, masz czas, właśnie teraz w chwili kiedy nie ma pieluch, pracy po nocach i oczekiwania aż dziecko wróci ze szkoły, nadrobić. Mówię o poczuciu wartości, komunikacji, nauki siebie nawzajem, zbudowania intymności, zaufania. To są miejsca, w których 99% społeczeństwa ma lukę w swoich związku i do tego w większości nie jest potrzebny seks. Jedno jest pewne w chwili kiedy o to zadbasz ten seks się pojawi i będzie bardziej satysfakcjonujący niż kiedykolwiek o tym myślałeś/ myśleliście.


Jeśli jesteś kobietą, po prostu zacznij działać.

Jeśli jesteś mężczyzną po prostu chciej zrozumieć.

Bądź wsparciem,

bądź zrozumieniem,

bądź blisko,

nie oddalaj się,

dbaj o siebie i

bądź,

bądź,

bądź...

bądź,

bądź...


Pozdrawiam Cię i wierzę w Ciebie,

Rachela


PS Kobieta jest jak wino, im starsza tym bardziej świadoma siebie, swojego ciała i tego co może Ci zaproponować


:)

58 wyświetlenia

KONTAKT

mgr Rachela Nowak

tel. +48 517 265 047 

email poradniaintimea@gmail.com

 

ul. Staroprzygodzka 48 

Ostrów Wielkopolski

ul. Dobrzecka 16a

Kalisz

 

  • Black Facebook Icon
  • Black YouTube Icon