Szukaj
  • Rachela Nowak

Kiedy fetysz nie jest groźny?

Od początku…


Fetyszyzm polega na konieczności posiadania pewnych przedmiotów jako bodźców do uzyskania pobudzenia oraz satysfakcji seksualnej. Mogą to być m.in. kwestie związane z przedłużaniem naszego ciała (np. obuwie), związane z tworzywem ( np. lateks), częściami ciała (np.stopy). Rozpoznanie takie można stwierdzić tylko wtedy gdy fetysz jest niezbędny do uzyskania satysfakcji lub stanowi najważniejsze źródło pobudzenia seksualnego.


Mężczyźni mają większą skłonność do posiadania swoich fetyszy, dużo rzadziej mają je kobiety, chodź może z większą trudnością się do nich przyznają. Traktując to jako pewnego rodzaju upodobanie aniżeli „coś więcej”. W pewnym stopniu nasze upodobania są zależne od kulturowo przyjętych norm, np. jeszcze do nie dawna w Chinach za szczególnie atrakcyjne uważano stopy w kształcie kwiatu lotosu.


Do momentu kiedy np. część ciała partnera/partnerki nie dominuje nas zainteresowaniem reszty obszarów ciała u osoby lub ciała jako całości, wszystko jest w normie. Wręcz dobrze jest wiedzieć, jaką część ciała szczególnie lubi nasz partner/ partnerka, choćby po to by skupić się na jej stymulacji bądź bardziej ją uwydatnić, zadbać o nią. Jednak co w momencie kiedy tak nie jest i ten konkretny obszar ciała naszego partnera/partnerki bądź jakaś rzecz, ubranie, czy nawet materiał tak bardzo jest silnym bodźcem, że bez niego nie jesteśmy w stanie osiągnąć spełnienia?


Otóż, tak jak na większość kwestii problemowych, odpowiedź jest jasna wybrać się do specjalisty. Powiem Ci o co specjalista spyta na początku aby dobrze zdefiniować problem. Kiedy zaobserwowałeś ten problem, w jakich okoliczność, jak wygląda historia twojego życia seksualnego, czy fetysz dotyczy płci przeciwnej czy tej samej i czy na pewno osoba jest deklarowanej orientacji. Na pewno zbada jak bardzo sprawia to trudności w Twoim życiu. Jeśli będzie to fetysz, który będzie można zaadoptować do relacji, to z pewnością specjalista Ci w tym pomoże. Jeśli oboje uznacie, że po za uczuciem cierpienia czy poczucia winy (no i podniecenia) ten fetysz w Tobie wywołuje na pewno zaproponuje terapię. Tego wszystkiego nie jesteś w stanie określić sam/sama bez pomocy osoby, która ma wiedzę na ten temat choćby z powodu słabej obiektywności a także z powodu tendencji do złego definiowania pewnych pojęć czy mechanizmów.


Nie zwlekaj z tym problemem jeśli faktycznie wpływa on negatywnie na Twoje pobudzenie, relację czy oddziałuje negatywnie na bliską Ci osobę.


Pozdrawiam Cię i trzymam kciuki!

109 wyświetlenia

KONTAKT

mgr Rachela Nowak

tel. +48 517 265 047 

email poradniaintimea@gmail.com

 

ul. Staroprzygodzka 48 

Ostrów Wielkopolski

ul. Dobrzecka 16a

Kalisz

 

  • Black Facebook Icon
  • Black YouTube Icon