Szukaj
  • Rachela Nowak

Dlaczego ludzie zdradzają?

Aktualizacja: 3 lis 2019Często gdy przychodzi do mnie para - dwoje świetnie dobranych ludzi, dbających o siebie, swoje życie, wspólne wartości i okazuje się po chwili, że jedno z nich ma swoją historię z kimś innym.W trakcie, zastanawiam się zawsze, dlaczego? Co skłoniło tę osobę do tego by spróbować wpuścić kogoś jeszcze do swojego serca, emocji czy łóżka. Skoro w swoim obecnym związku ma wszystko.


Otóż często to WSZYSTKO to tylko nasz punkt widzenia. Oczywiście co nie tłumaczy takiej decyzji.


W obecnych czasach duży problem stanowi sama definicja zdrady. Czym ona jest, każdy z nas ma swoją definicję, nie ma jednoznacznej, nawet w literaturze. Trzy główne formy zdrad to: fizyczna, w której doszło do zbliżenia dwojga osób, jest zdrada emocjonalna, charakteryzuje ją zbliżenie swojej wyobraźni czy emocji do innej osoby i cyberzdrada – dokonana przy pomocy przestrzeni internetowej.


Romans pozamałżeński jest aktem zdrady, ale ja postrzegam to również jako akt tęsknoty i pragnienia by raz jeszcze poczuć z kimś więź, emocjonalną, intensywność w seksualności, nowość, wolność.


Do sedna w takim razie, dlaczego ludzie się na to decydują? Podam tylko kilka przykładów, nie będę ich rozwijać bo wielokrotnie widzę, że akurat na ten temat nie ma szablonu:


- kobieta przytłoczona obowiązkami

- partner, który nie potrafi rozmawiać i słuchać

- kobieta/ mężczyzna bez zdrowego poczucia wartości siebie

- nieobecność partnera

- chęć zwrócenia uwagi na siebie

- trauma z przeszłości

- głód intymności, więzi emocjonalnej, zainteresowania.


Każda zdrada niestety przynosi nową definicję dla związku a partnerzy decydują jak dużą przepaść pomiędzy nimi to spowoduje. Wbrew logice często dostrzegam ludzi, którzy po zdradzie są wyjątkowo zachłanni siebie nawzajem, często jednak, nie wynika to z czystych motywacji, a bardziej z obawy, że kogoś stracę, że mogę być teraz porównywany/porównywana, itd.


Trzy pytania, które pomogą Ci odnaleźć się w rzeczywistości, jeśli czujesz, że w Twojej relacji sytuacja wymyka się spod kontroli:


1. Co gdy za 10 lat w tej obecnej relacji ( z osobą z którą zdradziłeś) pojawią się te same problemy, które masz w obecnym związku czy małżeństwie? Zostaniesz, będziesz walczył?


2. „Wreszcie się ktoś angażuje w związek, jest obecny odpowiada na moje zaloty, a nie tylko rutyna, nuda i zmierzłe narzekanie”. Co gdybyś tyle energii ile wkładasz w myślenie o nowej relacji ulokował/ ulokowała w relacji ze swoim partnerem/partnerką od lat? Czy ten nudny związek miałby szansę inaczej wyglądać?


3. Zastanów się, patrząc na siebie z roli obserwatora, czy gdyby Twoja kochanka/kochanek był z takim człowiekiem z jakim jest twoja żona czy mąż obecnie ( mowa o Tobie ) , czy też byłby tak lojalny, spontaniczny, wesoły i chętny do budowania czegokolwiek?


Z tymi trzema pytaniami Cię zostawiam, jeśli jesteś na granicy, która zawsze jest płynna i wymyka się spod kontroli, te pytania powinny Ci pomóc.


Trzymam kciuki, za Twoją dobrą decyzję!

292 wyświetlenia

KONTAKT

mgr Rachela Nowak

tel. +48 517 265 047 

email poradniaintimea@gmail.com

 

ul. Staroprzygodzka 48 

Ostrów Wielkopolski

ul. Dobrzecka 16a

Kalisz

 

  • Black Facebook Icon
  • Black YouTube Icon