Szukaj
 • Rachela Nowak

Jak rozmawiać z dzieckiem o seksie?

Aktualizacja: 22 lut 2019


Wyobraź sobie sytuację, w której jesteś rodzicem, który właśnie doświadcza na własnej skórze jak mały bobas, który gościł w Twoim domu i sprawiał, że miałaś/łeś niezliczoną ilość nie przespanych nocy, zamienia się w tykającą bombę zegarową. A to tylko początek - codzienne wymiany zdań, różnica światopoglądów, zainteresowań, inne cele, oczekiwania. Wkrótce jest Wam co raz trudniej się porozumieć i obawiasz się, że za niedługą chwilę nadejdzie moment, że w ogóle nie będziecie rozmawiać. W końcu pewnego dnia, Twoje dziecko zdobywa się na odwagę i daje Ci ostatnią szansę na obronę swojej roli jaką pełnisz w jego życiu. Pyta o seks. Ty - skrępowany rodzic, uciekasz, kłamiesz, wymyślasz historię o bocianach i innych stworzeniach. Myślisz o tym by jak najszybciej oddalić się do swoich codziennych obowiązków. A tymczasem, to prawdopodobnie ostatnia szansa na naprawdę intrygującą rozmowę, która może być kluczem do kolejnych.


UPS! A co jeśli nie musisz sobie wyobrażać, bo to przecież opis Twojej rzeczywistości? Zarówno moje doświadczenie i przeprowadzone badania zdają się być jeszcze gorsze niż roztoczona przed chwilą wizja, ponieważ według nich mało, który rodzic w Polsce decyduje się by zainicjować rozmowę na temat seksu, a na pytanie dotyczące tej sfery, odpowiedź przychodzi trudno, z powodu zażenowania. Tymczasem, czy to nie my – rodzice powinniśmy być kanałem, przez który dzieci będą poznawały zależności jakie istnieją na świecie oraz w jaki sposób kształtować wartościowe i zdrowe relacje.


Kilka wskazówek do rozmowy z nastolatkiem o seksiePodzielę się z Tobą kilkoma zasadami, które ułatwiają mi rozmowę z młodymi ludźmi na ten temat, gdy prowadzę z nimi warsztaty, jestem głęboko przekonana, że zastosowanie ich może pomóc również Tobie.

 • Jeśli dziecko/ nastolatek spytał, to znaczy, że jest gotowy by na ten temat rozmawiać. Często spotykam rodziców, którzy pytają kiedy jest odpowiedni czas? Odpowiedź brzmi – w momencie kiedy o to pyta. To od Ciebie zależy, czy będziesz wystarczającym źródłem informacji. Warto docenić fakt, że dziecko zwróciło się z tym tematem właśnie do Ciebie.

 • Ważne jest by, odnosić się do pytających z szacunkiem i traktować dojrzale, dzięki temu można wiele zyskać w ich oczach, gdyż młodzi ludzie cenią sobie autentyczność.

 • Zamiast wygłaszać utarte slogany warto rozmawiać, pytać o punkt widzenia, doświadczenia, wyobrażenia w tym temacie. Pozwala to budować atmosferę wzajemnego zaufania i otwiera do szczerych refleksji.

 • Ciekawym jest, pokazanie, że nasze potrzeby seksualne są jak potrzeba jedzenia, trzeba się tylko odpowiednio nauczyć zachowywać przy „stole” i nauczyć kilku prostych zasad savoir vivre'u.

 • Bardzo ważnym jest, aby dostosować treści do poziomu rozwoju młodego rozmówcy.

 • Pamiętaj, by wcześniej oswoić się samemu z fachowym nazewnictwem narządów płciowych człowieka. Wy też zauważyliście, że o wiele trudniej przychodzi nam nazywanie żeńskich narządów płciowych???

 • Nie warto czekać z rozmową „na te tematy” aż dziecko wejdzie w okres dojrzewania. Badania pokazują, że co raz więcej młodzieży posiada już w tym wieku pierwsze doświadczenia seksualne, dlatego należy już wcześniej je do tego przygotować by uniknąć konsekwencji, sprawdzi się tutaj zasada „ czym skorupka za młodu nasiąknie...”

 • Wcześniejsze przygotowanie do rozmowy pozwoli Ci oswoić się z tematem i być bardziej naturalnym. Dzięki temu, unikniesz wywołania poczucia niepewności lub w drugą stronę zachęcenie rozmówcy do nadmiernego zainteresowania tematem.

Jeśli dostrzegasz praktyczne aspekty w moim tekście, zapraszam Cię do śledzenia strony, na której będzie pojawiać się jeszcze więcej praktycznych wskazówek. W przygotowaniu mam także cykl warsztatów, które w jeszcze większym stopniu pozwolą Ci przyswoić praktyczne umiejętności i wiedzę w tym zakresie.

Na pewno dasz radę,

Rachela

127 wyświetlenia

KONTAKT

mgr Rachela Nowak

tel. +48 517 265 047 

email poradniaintimea@gmail.com

 

ul. Staroprzygodzka 48 

Ostrów Wielkopolski

ul. Dobrzecka 16a

Kalisz

 

 • Black Facebook Icon
 • Black YouTube Icon